5powodow.pl

Sprawdź nasze kompleksowe propozycje

Nasze zadanie

Nie wiesz dlaczego warto wybrać się na pieszą wycieczkę po polskich górach? Zastanawiasz się jakie korzyści możesz uzyskać z jeżdżenia rowerem?Nie znasz odpowiedzi na pytania o sens studiowania czy założenia własnego biznesu? My damy Ci pięć powodów do zmiany zdania, spojrzenia na sprawę pod innym kątem czy wypróbowania czegoś, do czego podchodziłeś z rezerwą. Jesteśmy przekonani, że dołączając do grona naszych czytelników otrzymasz informacje, które będą korzystne dla Ciebie i Twojego stylu życia.

5 powodów, dla których warto czytać prozę

Prezentujemy 5 powodów, dzięki którym zaczniesz czytać prozę.

 

1. Możesz przenieść się w odrealniony świat

Czytanie pomaga przenieść się do światów, które w rzeczywistości nie mogłoby istnieć. Nawet jeśli odrzucimy takie gatunki jak horror, thriller czy fantasy, czytając - wciąż możemy odnieść wrażenie, że historie, które czytamy w książkach są zupełnie nienaturalne i nie można wyobrazić sobie, aby były możliwe w naszym prawdziwym świecie. Odrealniony świat w gruncie rzeczy nie jest zły, dzięki wchłanianiu go możemy poczuć się kimś innym, utożsamiać się z bohaterami, wyobrazić sobie, że nagle jesteśmy w innym miejscu. Odrealnienie się pozwala się zrelaksować, odpocząć od codziennych trudów.

2. Poszerzasz swoją wyobraźnię

Czytając beletrystykę za każdym razem znajdujesz się w innym świecie, poznajesz nowe historie, nowych bohaterów, nowe problemy. Czytając musisz samodzielnie przenieść do wyobraźni to o czym czytasz, autor powieści przekazuje Ci zarys świata przedstawionego - opisuje wygląda otoczenia, bohaterów, to co dzieje się wokół, stara się szczegółowo przedstawić z detalami  - ruchy, ich miny, gestykulację, emocje itd. To jak my to odbierzemy, zależy wyłącznie od nas. Nasza wyobraźnia nieustannie poszerza się i kształtuje. To od niej zależy czy świat przedstawiony odbierzemy w taki sposób w jaki wymyślił to sobie autor, czy może zupełnie inaczej. Poszerzanie się wyobraźni wpływa na lepszą percepcję nie tylko lektury, ale także świata rzeczywistego i potencjalnych sytuacji. Ludzie z większą wyobraźnią lepiej przewidują i rzadziej cierpią, gdyż mają na uwadze potencjalne konsekwencje każdego działania.

3. Poszerzasz słownictwo

Erystyka - czyli sztuka argumentowania, która prowadzi do naszego zwycięstwa. Dzięki szerszemu słownictwu często możemy "zagiąć" kogoś trudnym słowem, na które nasz interlokutor nie może odpowiedź, gdyż zwyczajnie go nie rozumie. Poszerzanie słownictwa to nie tylko sposób na wygrywanie zaciętych dyskusji, ale także na zrobienie lepszego wrażenie w oczach osób bardziej wykształconych, inteligentnych, znając więcej słów lepiej odbieramy świat. Czytając polskie lektury - zwłaszcza z czasów XVII - XIX wieku odkrywamy co nieco staropolszczyzny, która często pokazuje nam w jaki sposób zmieniały się słowa i które z nich stanowią podwaliny na popularne obecnie zwroty potoczne.

4. Nabierasz inspiracji

Czytając możesz nieświadomie kształtować w sobie ducha motywacji, który popędzać będzie Cię do działania. Jeśli zdarza Ci się czasami w pełni utożsamiać z bohaterem, nieświadomie możesz przejmować jego zachowania, gesty, słowa, sposób bycia. Przeniesienie tego do swojego zachowania wydaje się być niemożliwe, aczkolwiek naturalnie może to występować, zwłaszcza w przypadku postaci tajemniczych, nieodkrytych, chowających w sobie jakiś sekret. Bohaterowie i wydarzenia mogą być źródłem naszych inspiracji. Naturalnie trzeba odnieść się do fikcji w prozie, aczkolwiek odgrywanie historii z książek zdarza się. Gorzej, jeśli ktoś inspiruje się konkretnymi poglądami osób, których renoma jest bardzo niska, np. dyktatorów.

5. Możesz odkryć rozwiązanie swoich problemów

Jak wspomniałem w poprzednim akapicie - należy pamiętać iż proza to niemal w 100% fikcja, aczkolwiek część książek wzorowana jest na wydarzenia prawdziwych. Jeśli z jakiegoś powodu stwierdzamy, że warto przyjrzeć się takim pozycjom bliżej, dostrzegamy często w nich rozwiązanie naszych problemów. Odkrywając w jaki sposób bohaterowie poradzili sobie z daną sytuacją, możemy odnieść się do świata rzeczywistego, warto jednakże robić to z bardzo dużym dystansem, no chyba że czytamy romans - wtedy większość wyniosłych zwrotów...sprawdza się.