5powodow.pl

Sprawdź nasze kompleksowe propozycje

Nasze zadanie

Nie wiesz dlaczego warto wybrać się na pieszą wycieczkę po polskich górach? Zastanawiasz się jakie korzyści możesz uzyskać z jeżdżenia rowerem?Nie znasz odpowiedzi na pytania o sens studiowania czy założenia własnego biznesu? My damy Ci pięć powodów do zmiany zdania, spojrzenia na sprawę pod innym kątem czy wypróbowania czegoś, do czego podchodziłeś z rezerwą. Jesteśmy przekonani, że dołączając do grona naszych czytelników otrzymasz informacje, które będą korzystne dla Ciebie i Twojego stylu życia.

5 powodów, dla których duchowość rodziny jest ważna

5 powodów, dla których duchowość rodziny jest ważna Duchowość to pojęcie, które nie jest łatwo zdefiniować jednoznacznie. Dla wielu jednak jest to sposób w jaki wyraża się przywiązanie człowieka do wiary oraz ducha. Przez duchowość niekoniecznie musi przemawiać konkretne wyznanie czy wyznanie wiary w Boga. Duchowość może oznaczać również głęboką świadomość istnienia oraz sposób egzystencji, który jest bardzo świadomy, zrozumiały, inteligentny, sposób życia, która sprawia, że człowiek bardziej zrozumiale stąpa po gruncie i potrafi wskazać na to, co czyni go szczęśliwym. W tym miejscu skupmy się jednakże na duchowości, która wyraża się przez wiarę i zrozumienie tego, że żyjemy w miejscu, w którym nadrzędną rolę sprawuje jedyny Bóg. Oto 5 powodów, dla których rodzinna duchowość powinna być wzmacniana.

 

1. Rodzina to świętość – warto być blisko z nią

Bycie blisko rodziny to powód, dla którego warto żyć. Rodzina pomaga nam egzystować, to rodzina pomaga nam wychować się, rozwijać, zostać człowiekiem, który będzie przygotowany na czekające go w życiu bardzo zróżnicowane wyzwania. Duchowość rodziny powinna objawiać się poprzez zjednoczenie w wierze chrześcijańskiej oraz wyznawanie tych samych wartości. Podnosi to status rodziny jako najważniejszej grupy społecznej dla pojedynczego człowieka.

2. Duchowość rodziny wzmacnia przywiązanie do wszystkich jej członków

Podstawowe wartości związane z wiarą czy z duchowością, nauka tego kim jest Bóg, gdzie możemy go poczuć, zobaczyć, czy w jaki sposób z nim rozmawiać biorą swój początek właśnie u rodziny – tej najbliższej. To właśnie rodzina jest pierwszym ważnym drogowskazem w duchowym rozwoju człowieka przez wiele lat i często to rodzina sprawia, że wiara staje się silniejsza, mocniejsza i jeszcze prawdziwsza. Dzięki temu wzajemnemu umacnianiu wartości duchowych, przywiązanie do członków rodziny wzmacnia się – np. do swoich matek czy babć, które najczęściej najmocniej uczą tego jak być wierzącym i dlaczego warto nim być.

3. Rodzina potrafi pomóc w przeżywaniu najważniejszych chwil, które związane są z rozwojem duchowym

To właśnie rodzina pomaga młodej osobie przeżywać najważniejsze chwili związane z drogą do Boga. Droga ta zaczyna się już od pierwszych dni życia. Początkowo człowiek nie jest świadomy nawet swojego istnienia w społeczeństwa, ale im szybciej zaszczepi się w nim przywiązanie do nadrzędnych wartości, do boskich wartości – tym szybciej zrozumie on, że Bóg jest celem samym w sobie. Wszystko zaczyna się od chrztu, później człowiek przygotowywany jest do komunii, bierzmowania, a w końcu decyduje się na ślub kościelny. Sakramenty to pewnego rodzaju obietnice przed samym Bogiem, to wchodzenie po coraz wyższych szczeblach drabiny, która prowadzi nas bezpośrednio do nieba. To właśnie duchowość rodziny wpływa na to, że człowiek pragnie zbliżyć się do Boga, zostać z nim w bezpośrednim kontakcie, czerpać przyjemność z egzystencji, którą nakreślił Bóg.

4. Dzięki duchowości rodziny człowiek czuje się silniejszy

Rodzina to podstawowa grupa społeczna. W niej człowiek przebywa od urodzenia do śmierci. Początkowo człowiek wychowywany jest przez swoich rodziców, następnie zbliża się do innych grup – pierwszych kolegów, znajomych, przyjaciół. Czasem zatacza o inne kręgi kulturowe, wyznaniowe, a nawet sekty, czy grupy anarchistyczne. Gdy dojrzewa samodzielnie kształtuje się w nim droga, którą chce obrać. Jeśli duchowość rodziny jest w nim silna najpewniej pozostanie przy Bogu, czyli skłoni się w stronę tego, co pokazała mu rodzina. Rodzina ma wielki wpływ na człowieka i warto być blisko niej. W pierwszych fazach naszego życia pokazuje nam świat, następnie to my pokazujemy świat kolejnemu pokoleniu – warto uczyć je tego, co sami wyciągnęliśmy od naszej pierwotnej, najbliższej rodziny.

5. Duchowość rodziny pozwala na przeżywanie rozwoju duchowego w sposób świadomy

To od rodziny najczęściej zależy w jaką stronę pójdziemy kiedy dorastamy. Jeśli wychowanie w wierze katolickiej jest silne, wtedy istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy w niej trwać i jej oddawać cześć, a tym samym będziemy blisko z Bogiem. Jeśli brak jest silnej duchowości w rodzinie, nasze poglądy mogą rozpaść się i przekształcić się w coś innego – inną wiarę lub brak wiary, a może w wiarę cząstkową, która nie wyraża się w żaden sposób. Dla wielu duchowość może wyrażać się niekoniecznie praktykowaniem, ale po prostu trwaniem w dobrych, uniwersalnych wartościach chrześcijańskich. Czy takie podejście do duchowości jest w porządku? Na to pytanie musicie odpowiedź sobie po lekturze powyższego artykułu.